«Я козацького роду»


Родовід України від Козацької Січі

Козаки створили Запорізьку Січ, яка суттєво вплинула на подальшу еволюцію козацтва і долю України. Січ дала Україні політиків і воєначальників, які сприяли поступу своєї Вітчизни, зростанню її авторитету на міжнародній арені.
Козацтво стало авангардом народу, народних повстань і рухів. Воно стало виконувати державотворчі  функції. Саме козаки підхопили естафету державної традиції, яка тимчасово  перервалася після ліквідації Галицько - Волинського і Київського князівства.
  Феномен цього явища в тому, що вперше державотворча функція перейшла безпосередньо до представників народу. Українська державність збагатилася історичними формами, які істотно відрізнялися від основ феодального суспільства, що панували в інших країнах.
Запорожці виробили своєрідний внутрішній суспільний устрій. Проста, натомість ефективна система органів влади, участь усіх козаків у вирішенні найважливіших питань перетворили Запорізьку Січ на стійкий політичний організм,забезпечили його високе виживання.
Характерною ознакою діяльності Запорізької Січі було прагнення поширити свій політичний вплив на українські землі. Саме українське козацтво стало вирішальною силою у боротьбі за українську державність, і пізніше ця державність була створена за зразком і структурою запорізького козацтва.
Достеменна історія козацького роду України в її прозових, віршованих і пісенних рядках «ожила» в новій художній збірці талановитої української високодуховної і патріотично налаштованої особистості – Віри Багірової. Надзвичайно вдалою, влучною і загадковою є назва книги « Я козацького роду», яка може зацікавити сучасного українця будь-якого віку – від дошкілля до дорослої особистості. Поетеса і письменниця вдало поєднує витоки українського козацтва, немов би, «золотим ланцюжком» пов’язує його із сучасними кіборгами і волонтерами, історичну долю українських борців за вільну Україну, за свою свободу із сучасними героями: Надія Савченко,пастор Петро Дудник, майор Сергій Кульчицький, Тетяна Ричакова та ін.
На сторінках книги захоплюючі розповіді про всіх гетьманів України, кошових отаманів, полковників, ватажків. І сьогодні поетеса оспівує козаків, які відстоюють честь, славу і свободу українського роду:

Козаки – це безпека.
Козаки – честь одна.
Козаки недалеко,
Як приходить війна…

Книга не має вікового спрямування чи обмеження. Вона мусить стати книгою родинного читання і на Сході і на Півдні, і на Заході і в Центрі України. Її зміст доступний «козачкам-дошкільнятам», учням початкових класів, основної школи та їхнім батькам.
Лейтмотивом книги є такі віршовані рядки:

…У нас рідна батьківська земля,
Наше серце вона окриля.
Не покинем її ми нізащо,
Бо ми рід козаків і козачок.

А рефреном козацької поезії Віри Багірової  як віри в майбутню, єдину, соборну і могутню Україну є такі пісенні рядки:

«У єдності сила!..» - кричали козаки…
Їх чули минулі й майбутні віки,
Я в них зростаю й учусь».

                                               Алла БОГУШ,
Дійсний Член НАПН України,
професор, завідувач кафедри теорїі і методики дошкільної освіти Державного  закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського

Комментариев нет:

Отправить комментарий